Samotność bez samotności

Znane są chyba wszystkim słowa starożytnej sentencji „Błogosławiona samotności jedyna szczęśliwości”. Ale ta sentencja, jak wszystkie inne sentencję jest „mądrością narodów, które innej mądrości nie mają.”

samotniBo pod przykrywką jaką jest uśmiechnięta twarz , często można odkryć duszę nieszczęśliwego człowieka. Bo samotność to życie zawsze ze sobą samemu, to brak interakcji z drugą osobą. A zatem ludzie samotni wcale nie są tak szczęśliwi jakby się to mogło wydawać. Wprawdzie próbuje się wprowadzić rozróżnienie miedzy człowiekiem samotnym, a singlem „z wyboru”.

Ale kto tak naprawdę świadomie wybiera samotność? Czy ktoś może się takim wyborem pochwalić? Chyba jednak nie – raczej sami siebie oszukujemy. To znaczy: samotność od ludzi bywa dobra jako pewien swego rodzaju przejściowy stan, nie zaś jako coś stałego. Stała samotność prowadzi do izolacji od społeczeństwa. Istnieją wprawdzie tak zwani „quirkyalone” którzy uprawiają coś w rodzaju „samotności bez samotności” – uważają oni, że można żyć samemu, lecz jednocześnie mieć mnóstwo przyjaciół i nie szukać najbliższej osoby dla siebie tylko dla zasady – tylko po to, aby pokazać że się kogoś ma. Termin ten wymyśliła Sasha Cagen w swoim „Manifeście bezkompromisowego romantyzmu”. Uznała ona że trzeba się przeciwstawić „tyranii bycia w związku” . Przyjaciele – najczęściej inni single – z powodzeniem mogą wypełnić lukę spowodowaną brakiem relacji z innymi ludźmi.

 Wszystko to bardzo ciekawe, tylko czy rzeczywiście przyjaciele zastąpić mogą najbliższą osobę? Raczej nie, przez jakiś czas zaspokoją oni głód posiadania relacji z innymi ludźmi, lecz tak naprawdę drugiej osoby nie są w stanie zastąpić. Relacja przyjaźni i relacja miłości to dwie zupełnie różne płaszczyzny, toteż trudno tutaj mieszać jedną z drugim. Zatem jedynym sposobem na samotność jest zwalczenie jej, jest wyrwanie się z zaklętego kręgu. Mają temu pomóc centra wychodzenia z samotności, dokładnie tak: „wychodzenia” – tak jak z choroby…

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
anonse matrymonialne
Ogłoszenia matrymonialne dawniej i dziś

Przeglądając dawne gazety i czasopisma można się natknąć nawet mimochodem na szereg tajemniczych anonsów – ogłoszeń o charakterze matrymonialnym. Ogłoszenia...

Zamknij